Wczytywanie...

Do prawidłowego działania tego serwisu wymagana jest akceptacja plików cookie. Pliki te wykorzystywane są tylko i wyłącznie w celach statystycznych. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia wyłączenie obsługi tych plików.

Artykuły

Z cyklu CASE STUDY

KOMUNIKACJA I WSPÓŁPRACA W ZESPOLE

Szkolenie realizowane podczas spotkania firmowego.
Potrzeba rozwojowa, była odpowiedzią na pojawiające się problemy komunikacyjne i spadek efektywności w poszczególnych pionach.

WYZWANIE:

Firma produkcyjna, 80 osób.
Czas trwania: 4 godziny.
Cel: poprawa komunikacji i współpracy w firmie, wzmocnienie odpowiedzialności za realizację celów.
Uczestnicy: pracownicy biurowi i kadra menedżerska. Pracownicy z długim stażem pracy w firmie.

DZIAŁANIA QPROGRESS:

Projekt miał na celu przede wszystkim uświadomienie uczestnikom, skutków niedopowiedzeń czy przy kompletnym braku dialogu pomiędzy zespołami lub poszczególnymi jednostkami.
Przygotowaliśmy 3 zadania, w których uczestnicy stopniowo odkrywali przyczyny niepowodzenia lub sukcesu w zmierzaniu się z zadaniem. Po każdym zadaniu wnioski były oczywiste, uczestnicy komentowali je w dyskusji moderowanej przez trenera.
Główne zadanie, było największym wyzwaniem dla uczestników, a zarazem wartościową lekcją dotyczącą swoich zachowań w kontakcie z innymi.
Domino, piłeczki, sznurki, pinezki, deseczki, koła, resoraki, metalowe kulki, taśmy klejące, nici, wieszaki na ubrania, listewki, hotelowy dzwonek z recepcji i wiele innych przedmiotów, które były przygotowane do realizacji zadania „Machina współpracy”, które polegało na połączeniu przez uczestników, dostępnych elementów w jeden mechanizm działający na zasadzie domina.
Pierwsza reakcja uczestników po zapoznaniu się z instrukcją zadania, była jednogłośna „niemożliwe”, „to się nie uda”. Jednak doświadczenia z poprzednich zadań, pokazały, że uczestnicy zupełnie inaczej podchodzą do działania. Przede wszystkim rozpoczęli od zaplanowania strategii i ustalenia ról w zespołach. Ponadto zaobserwowaliśmy wyminę informacji między uczestnikami, wzajemne wsparcie oraz wysokie poczucie odpowiedzialności za wykonanie zadania.
Rezultat był zaskakujący dla wszystkich, a wnioski pokrywały się z ideą współpracy i komunikacji. Uczestnicy w podsumowaniach, komentowali, że „wszystko jest możliwe”, ale tylko dzięki połączeniu sił. Wtedy nawet z pozoru trudne i ciężkie zadania, stają się łatwe.

REZULTATY:

Uczestnicy, w podsumowaniach stwierdzali, że nie wykonaliby prawidłowo żadnego zadania, gdyby nie połączyli sił, gdyby nie rozstrzygali po drodze różnicy zdań, czy nie wymieniali się pomysłami. Otwarcie powiedzieli, że stać ich na więcej i w takim zespole mogą osiągać ponadprzeciętne rezultaty. Podkreślali, że wnioski potrafią przełożyć na realia swojej pracy.